کنفرانس علمی تهیه رسانه های آموزشی در شهرکرد برگزار شد


به گزارش ارتباطات سلامت، در این همایش دکتر سید جلیل حسینی (دکترای مدیریت بهداشت و درمان)، زهرا ایازی (کارشناس ارشد پرستاری)، عباس بحرینی بروجنی (کارشناس ارشد مدیریت بهداشت و درمان)، احمد عامری (صاحب امتیاز و مدیر مسئول ارتباطات سلامت) و تعداد کثیری از کارشناسان پرستاری ، اتاق عمل ، مامایی ، فناوری اطلاعات و روابط عمومی از استان های چهارمحال بختیاری ، اصفهان ، یزد و خوزستان حضور داشتند.

عباس بحرینی بروجنی بعنوان سخنران اول با عرض خیرمقدم به شرکت کنندگان در این کنفرانس علمی با ارائه مطالبی در خصوص رسانه های آموزشی و همچنین جشنواره آموزش به بیمار اظهار کرد: وسعت رسانه ها از نظر فراگیری به حدی رسیده است که می بایست در کلیه زمینه ها مورد استفاده قرار گیرد و از آن غفلت نشود.

در بخش دیگری از این کنفرانس علمی زهرا ایازی، کارشناس آموزش به بیمار با اشاره به «نقش رسانه های آموزشی» در آموزش به بیمار و همچنین معرفی الگوهای موفق در این زمینه، اعلام کرد: ویژگی های یک رسانه آموزشی مناسب شامل همخوانی با هدفها ،محتوا وشیوه های آموزشی، توانایی انتقال پیام مورد نظر، انطباق با ویژگیهای یادگیرندگان، معتبر بودن، برانگیختن و واداشتن مخاطبان به فعالیت ، کیفیت خوب فنی – هنری، عملی بودن وسهولت استفاده و توجیه اقتصادی است

دکتر سید جلیل حسینی در ادامه کنفرانس بیان کرد: اقتصاد سلامت به عنوان یک عرصه از مطالعات بینابینی در چند دهه اخیر مورد توجه علمای اقتصاد، بهداشت، و سیاست گذاران و برنامه ریزان قرار گرفته است. اقتصاد سلامت ، بکارگیری و استفاده از ابزار و مفاهیم اقتصادی درحوزه های مرتبط با بهداشت و مراقبت های بهداشتی است. این حوزه از علم اقتصاد از نظر ماهیت تفاوت های برجسته ای با سایر حوزه ها دارد و اقتصاد دانان به دلایل مختلفی به عرصه مراقبت های بهداشتی توجه ویژه ای دارند.

احمد عامری، سخنران پایانی این کنفرانس در ادامه بیان کرد: آموزش به بیمار مجموعه تجربیاتی است که برای بیمار فراهم می شود تا تأثیری مثبت بر آگاهی، عملکرد و نگرش او در مراقبت از خود داشته باشد.امروزه آموزش به بیمار نه تنهایک مهارت بلکه یک مسؤلیت است و جزو نیازهای اساسی بیماران و از مهمترین حقوق آنها محسوب می شود. بیماران نیاز دارند بدانند چه وقت ، چگونه وچرا باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند.

 

 

او ادامه داد : درواقع سعی ما در آموزش به بیماران این است که آنها آنچه راباید انجام دهند اما نمیدانند چگونه انجام دهند را بیاموزیم.ما به آنها کمک می کنیم مهارت ها وتواناییهای خود را شناسایی کنند واز افرادی که می توانند آنها را در اعتلای سطح سلامت یاری کنند بهره گیرند.

عامری با معرفی رسانه های پوستر و پمفلت و نقش آنها در آموزش سلامت اظهار کرد: این آموزش ها بر اساس نیازهای فردی و موقعیت خاص بیمار طراحی و اجرا می شود تا تغییرات مطلوب رفتاری را ایجاد کند. این کار نیازمند تلاش گروهی تیم مراقبتی است و امروزه از مهمترین نقش های پرستاران و از اجزاء ضروری مراقبت های پرستاری محسوب می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *